Anasayfa » Yaşam » Feynman Tekniği Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Feynman Tekniği Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Öğrenmek istediğiniz konuyu daha hızlı ve kalıcı şekilde öğrenmek ister misiniz? Kuşkusuz bunu herkes istiyordur. Ünlü bir Amerikalı fizikçi olan Richard Feynman’ın geliştirdiği bu teknik size yardımcı olabilir.

Feynman Tekniği Nedir?

Feynman yöntemi olarak bilinen teknik, ismini yaratıcısı ünlü Amerikalı fizikçi Richard Feynman’dan almıştır. Bu teknik, karmaşık kavramları daha kolay anlaşılabilmesi için daha basit, daha anlaşılabilir terimlere ayırmayı gerektirir. 20. yüzyılın en etkili fizikçilerinden biri olarak kabul edilen Feynman, 1965 yılında Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülmüştür. Hatta 1979 yılında gezegenin en zeki insanı bile sayılmıştır.

Feynman Tekniği nedir

Feynman, gerçek öğrenmenin kişinin bir kavramı basit bir şekilde aktarabilme yeteneğiyle ortaya çıktığına inanıyordu. “Bir şeyi basit bir şekilde açıklayamıyorsanız, o şeyi yeterince iyi anlamadığınız anlamına gelir.” demişti.

Bu basitliği elde etmek için Feynman, bir konuyu 6 yaşındaki bir çocuğun anlayabileceği, kolayca sindirilebilen parçalara ayırmayı içeren bir teknik kullandı. Bu teknik, yeni kavramların hızlı bir şekilde anlaşılmasına, bilgi boşluklarının doldurulmasına ve etkili öğrenmeye olanak sağlar.

Feynman tekniği, en karmaşık konuların bile üstesinden gelmeye yönelik basit bir yaklaşımdır ve öğrenmeyi daha kolay hale getirir. Feynman Tekniği 4 aşamadan oluşur:

1. Adım: Konu Belirleme

İlginizi çeken konuyu seçin ve derinlemesine araştırın. Konuyu incelemeye ve ilgili problemleri tespit etmeye zaman ayırın. Çalışırken ezberlemekten kaçının; bunun yerine konunun altında yatan ilkeleri ve mantığı anlamaya çalışın.

2. Adım: Küçük Bir Çocuğa Anlatır Gibi Anlatma

Bir konuyu öğrenip öğrenemediğinizi anlamak için, o konuyu küçük bir çocuğa anlatır gibi anlatmaya çalışın. Feynman, “Eğer bir konuyu basit kelimelerle anlatamıyorsak, o konuyu pek iyi anlayamamışız demektir.” demiştir.

3. Adım: Takıldığınız Yerleri Not Alın

Feynman tekniği, öğrenme sürecinde kullanılan materyallerin tekrar gözden geçirilmesinin önemini vurgulamaktadır. Bu yaklaşım, kişinin konuyu açıklarken eksiklikleri tespit etmesini sağlar. Takıldığınız yerleri not alarak eksiklerinizi tamamlayın.

4. Adım: Elde Ettiğiniz Bilgileri Basitleştirin

Öğrendiğiniz bilgileri ve elinizdeki notları düzenleyerek o konuyu en basit şekilde kendinize anlatmaya çalışın.

İlginizi Çekebilir: Daha Zeki Olmak İçin Bilimsel 6 Adım

Feynman tekniği ile öğrenme

Feynman Tekniği Özellikleri Nedir?

Feynman Tekniği en temel özelliği, öğrenilmesi zor kavramları daha basit, daha anlaşılabilir terimlere ayırma yeteneğidir. Diğer bir özelliği  ise iyileştirilmesi veya daha fazla araştırılması gereken alanları belirleme yeteneğidir. Feynman tekniği bir konuyu birçok yönüyle kavrama fırsatı sunar.

  • Süreç dört basit ve ardışık aşamadan oluşur.
  • Bu teknik hem basit hem de etkilidir.
  •  Bu konseptin uygulama potansiyeli neredeyse sınırsızdır ve akla gelebilecek hemen hemen her konuya genişletilebilir.
  •  Bu teknik her yaş grubundan bireyin herhangi bir kısıtlama olmaksızın kullanabileceği kapasitededir.
  • Temel kavramlarla başlayıp yavaş yavaş daha karmaşık kavramlara doğru ilerleyerek bir konunun anlaşılmasını kolaylaştırmaktadır.
meraklı adam icon

Bilginin herkes için ücretsiz ve ulaşılabilir olmasını hedefleyerek gündelik hayattaki sorulardan bilimsel konulara kadar her konuda yazılar yazıyor.

İçeriği Paylaş:
Scroll to Top