Anasayfa » Popüler Bilim » 217 Kez COVID-19 Aşısı Olan Adam Bilim İnsanlarını Şok Etti!

217 Kez COVID-19 Aşısı Olan Adam Bilim İnsanlarını Şok Etti!

Almanya’da bir adam tam 217 defa COVID-19 aşısı vuruldu ve bu kadar yüksek doz almasına rağmen sağlık sorunu yaşamadığı kaydedildi. Kan ve tükürük testleri yapılan adamın verileri 3 kez COVID-19 aşısı olan kişilerin verilerine çok benziyordu.

Son birkaç yıldır hayatımızı saran COVİD-19 salgını, artık başta aşı tartışmaları olmak üzere gündemde. Özellikle sosyal medyada yer alan paylaşımlara göre kullanıcılar aşı yaptırdıklarına pişman olduklarını söylüyorlar. Bazıları, kalp krizleri ve ani ölümlerdeki artışın ana nedeninin Kovid-19 salgını olduğuna inanıyor. Ancak Almanya’dan gelen yeni haberler bunun gerçeği yansıtmayabileceğini öne sürüyor.

62 yaşındaki Alman vatandaşının 29 ayda Kovid-19’a karşı 217 aşı yaptırdığı kaydedildi. Bu adamın neden böyle bir şey yaptığına dair bir açıklama yapılmadı ancak bilim insanları bu adamı araştırmaya karar verdi.

Bir dizi test yapılan adamın sağlık durumunun iyi olduğu ve bu kadar yüksek doz almasına rağmen “bağışıklık zayıflığı” yaşamadığı belirlendi. Ancak geçmiş araştırmalara göre fazla dozda ilaç veya aşı alınması ilaca veya aşıya verilen yanıtın zayıflamasına neden olabileceği açıklanmıştı.

Sonuçlar, 3 Doz Aşı Vurulan Kişilerinkine Çok Benziyordu

Bilim insanları, aşının 214. ve 217. dozlarında ismi açıklanmayan Alman adamdan kan ve tükürük örnekleri topladı. Bilim insanları daha sonra bunları inceleyerek elde edilen verileri 3 doz aşı yapılan 29 kişinin verileriyle karşılaştırdı. İlginç bir şekilde veriler hemen hemen aynı. Ancak tekrar tekrar aşılanan erkeklerin antikor değerleri daha yüksekti ve bilim insanları bunun çok normal bir bulgu olduğuna inanıyor.

Hatta Alman adamın vücudunun SARS-CoV-2 virüsünü etkisiz hale getirme becerisi diğerlerine göre 5 ila 11 kat daha artmıştı. Uzmanlar bunun mutlaka daha fazla bağışıklık anlamına gelmediğini söylüyor. Bilim adamlarına göre bunun nedeni antikor sayısının çok fazla olması. Ancak şunu söyleyebiliriz: Bilim insanları bu kadar yüksek dozda aşı yapılmasını kimseye önermiyor.

Ayrıca bu sonuçların tek bir kişiye ait olduğu gerçeğini de unutmamalıyız. O yüzden yan etkiler ve vücudun vereceği tepkiler kişiden kişiye değişecektir.

meraklı adam icon

Bilginin herkes için ücretsiz ve ulaşılabilir olmasını hedefleyerek gündelik hayattaki sorulardan bilimsel konulara kadar her konuda yazılar yazıyor.

İçeriği Paylaş:
Scroll to Top