Anasayfa » Yaşam » Depresyon Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Depresyon Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Dünyadaki en mutlu insan bile, hayatında en az bir kere, depresyona girmiştir herhalde.  Bazılarımızsa daha fazla, hatta hiç çıkamayanlar bile var. Gelin hep beraber, depresyon neymiş öğrenelim.

Depresyon nedir

Depresyon Nedir?

Sözcük anlamı “çöküntü” olan depresyon; kişinin duygu, düşünce ve davranışlarını olumsuz etkileyerek ilişkilerini, mesleki ve sosyal becerilerini, fiziksel sağlığını bozan, önemli bir duygu durum bozukluğudur.

Depresyon zihinsel bir rahatsızlık olduğu için fiziksel hastalığa göre daha zor anlaşılır. Zorluğun sebeplerinden biri  ‘depresyonda olmak’ ile ‘depresif hissetmek’ arasındaki farktır. Zaman zaman herkes keyifsiz hissedebilir. Sınavdan düşük not almak, sevdiğin biri ile kavga etmek, işten çıkarılmak,  hatta, havanın kapalı olması bile hüzünlü hissetirebilir. Bazen nedensiz bile ortaya çıkabilir. Ancak bu durumlar değiştikten sonra veya aradan zaman geçtikten sonra hüzünlü hisler kaybolur. Klinik depresyon ise farklıdır,  tıbbi bir rahatsızlıktır ve sırf istediniz diye çıkamazsınız. En az 2 hafta sürer ve yıllarca devam edebilir.  Kişinin iş hayatını, gündelik yaşamını, aşk hayatını engeller.

Depresyon nedir?

Depresyonun Belirtileri Nedir?

Depresyonun çeşitli belirtileri vardır, bunlar:

  • Normalde seveceğiniz şeylere karşı ilgi kaybı,
  • Düşük bir duygu hali,
  • İştah kaybı veya artışı,
  • Çok fazla veya çok az uyku,
  • İşe yaramaz veya suçlu hissetmek,
  • Konsantrasyon düşüklüğü,
  • Aşırı hareketlilik veya yavaşlık,
  • Enerji kaybı,
  • Tekrar eden intihar düşüncesi.

Bu belirtilerin en azından 5’ine sahipseniz, muhtemelen depresyondasınız demektir.

Depresyona girmiş kadın

Depresyon genellikle kimlerde görülür?

Depresyon, toplumda en yaygın görülen psikolojik rahatsızlıklardan biridir. Araştırmalara göre, toplum genelinde yaşam boyu en az bir kere görülme oranı, %15  ile %20 arasındadır. Depresyon, kadınlarda erkeklere oranla, neredeyse iki kat daha fazla görülmektedir. Her 4 kadından ve her 10 erkekten birinin, yaşamında en az bir kere depresyon geçirdiği belirtilmiştir.

Depresyonda olan biri, her ne kadar fark edilebilir davranışsal dışavurumlarda bulunsa da, buna rağmen depresyonla boğuşan birini anlamak zordur. Yapılan araştırmalara göre zihinsel rahatsızlığı olan bir kişinin,  uzmanlardan yardım istemesi neredeyse 10 yılı bulabiliyor. Aslında, ilaçlar ile desteklenen terapiler,  beyin kimyasallarını düzenleyerek çok etkili sonuçlar ortaya çıkartabiliyor. Eğer çevrenizde depresyon ile mücadele eden biri varsa,  nazikçe bir uzmandan destek alması için teşvik edebilirsiniz.

Psikologla konuşan depresyondaki kadın

Depresyondaki biri, kendisini suçlu veya utangaç hissedebilir. Ancak depresyon, zayıflık veya kişisel bir özellik değildir,  tıpkı yüksek tansiyon veya diyabet gibi, tıbbi bir rahatsızlıktır. Nasıl ki diyabet, kendi kendine iyileşmiyorsa, bu, depresyon içinde geçerlidir. Depresyonda olan biriyle, bu konu hakkında konuşarak bile,  karşınızdaki kişiye, sandığınızdan daha fazla yardımcı olabilirsiniz. Araştırmalara göre, birine intiharla ilgili soru sormak, o kişinin intihar etme ihtimalini azaltıyor. Ancak, kendinizde depresyonu deneyimlediyseniz, kendi yaşadıklarınızla, bir başkasınınkini  karşılaştırmaktan kaçının. Çünkü her insanın kişiliği, yaşam şekli ve yaşadığı olaylar, birbirinden farklıdır.

meraklı adam icon

Bilginin herkes için ücretsiz ve ulaşılabilir olmasını hedefleyerek gündelik hayattaki sorulardan bilimsel konulara kadar her konuda yazılar yazıyor.

İçeriği Paylaş:
Scroll to Top