Anasayfa » Teknoloji » İnternet hız testi nasıl yapılır? İnternet hızı nasıl artırılır?

İnternet hız testi nasıl yapılır? İnternet hızı nasıl artırılır?

Artık internet hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Bir şey öğrenmek istediğimizde hemen internete giriyoruz. Alışveriş ve bankacılık gibi işlemlerinin ilk durağı internet oluyor. Kısacası internet, her işimizde ilk uğrak noktamız haline geldi. Bu da doğal olarak hızlı internet ihtiyacını artırıyor.

İnternetin hızı nasıl test edilir?

İnternet hızını öğrenmek için kullanabileceğiniz birçok çevrimiçi test seçeneğimiz var. Bu testler sayesinde sadece internet hızını değil, ping değerin ve bazı farklı değerleri de öğrenme fırsatı vermektedir. Kullanabileceğiniz en iyi internet hız testlerine geçmeden önce birkaç tavsiye vermek istiyoruz.

Öncelikle, internet hız testi işlemini gerçekleştirirken bağlantının modeminize LAN, yani Ethernet kablosu yoluyla yapılmış olmasında yarar var. Kablosuz bağlantı en doğru sonucu vermeyebilir. Bilgisayarınızda yüklü olan antivirüs yazılımları da hız testini etkileyebilir. Hız testinin olumsuz etkilenmemesi için antivirüs programını test sırasında kapatabilirsiniz. Haydi şimdi, en iyi internet hız testlerine bir bakalım…

Netspeed Hız Testi

netspeed hız testi

İnternet hız testleri arasında ilki Netspeed sitesinin sunduğu hız testi uygulaması. Bu sayfa üzerinden kolaylıkla internet hızınızı test ederek, download ve upload hızınızı net şekilde görebiliyor ve ping değerinizi de öğrenebiliyorsunuz.

Türk Telekom Hız Testi

Türk Telekom hız testi

Bir diğer hız testi uygulaması ise Türk Telekom’a ait. Türk Telekom Hız Testi sayfası üzerinden ulaşabileceğiniz bu uygulama da, size internet hızınızı öğrenmeniz açısından güvenli bir seçenek sunuyor.

Turkcell Hız Testi

Turkcell hız testi nasıl yapılır

Türkiye’nin büyük altyapı sağlayıcılarından olan Turkcell’in internet hız testi sayfasından indirme, yükleme ve ping değerlerinizi kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

TurkNet Hız Testi

Turknet hız testi nasıl yapılır

Turkcell gibi Türkye’nin büyük servis sağlayıcılarından biri olan TurkNet de, kapsamlı bir internet hız testi sunmaktadır. Bu testi ile birlikte yine internet indirme ve yükleme hızlarınızı ölçebilir, ping değerini bilgileri edinebilirsiniz.

Fast.com Hız Testi

fast.com hız testi

Fast.com çok basit bir arayüze sahip bir internet hız ölçüm testi. Bu hız testi Netflix’e ait ve daha çok çevrimiçi yayıncılar tarafından kullanılmaktadır. Ancak diğer sitelerde olduğu gibi detaylı bilgilere ulaşılamamaktadır. Diğer bir dezavantajı ise, testiniz için hangi sunucuya bağlanmak istediğinizi belirleyemiyor oluşunuzdur.

İnternetin hızı nasıl artırılır?

Öncelikte yapılması gereken, hizmet aldığınız internet servis sağlayıcınız ile iletişime geçerek şikayetinizi bildirmektir. Yetkililerin yapacağı açıklama doğrultusunda aksiyon alabilirsiniz.

Kullandığınız altyapı iyi de olsa ev içi kablolamada veya kullandığınız ekipmanlarda problemler çıkabiliyor. Ev içi kablolama konusunda servis sağlayıcınızdan yardım alabilirsiniz. Çoğu zaman, ağ aygıtı sorunlarını kendiniz de giderebilirsiniz. İlk olarak, eski moda yöntemi kullanın: İnternete bağlanmanıza izin veren cihazı kapatıp açın. Sorun hala çözülmediyse, kullanmakta olduğunuz tüm ağ cihazlarını sıfırlayarak yeniden başlatmak en iyisidir.

Bir kablosuz ağdaysanız, ağ cihazlarınızın konumunu değiştirmeyi de deneyebilirsiniz. Örneğin, kablosuz modemi daha merkezi bir konuma taşımak hız sorunlarını çözebilir. Bir menzil probleminiz varsa, menzil genişleticiler, yönlendiriciler ve erişim noktaları gibi cihazları kullanarak sorunu çözebilirsiniz.

meraklı adam icon

Bilginin herkes için ücretsiz ve ulaşılabilir olmasını hedefleyerek gündelik hayattaki sorulardan bilimsel konulara kadar her konuda yazılar yazıyor.

İçeriği Paylaş:
Scroll to Top