Anasayfa » Teknoloji » Çalınan Instagram Hesabı Kurtarma Rehberi

Çalınan Instagram Hesabı Kurtarma Rehberi

Instagram hesabım çalındı, nasıl geri alabilirim diye mi düşünüyorsunuz? İşte adım adım Instagram hesabı kurtarma rehberi…

Instagram hesapları nasıl çalınıyor?

Bilgisayar korsanları, kişisel bilgilerimize erişmek, kullanıcı adlarımızı satmak ve hatta hesaplarımızı çalmak amacıyla durmaksızın Instagram hesaplarını hedef alıyor. Bu nedenle, telefonlarımızın güvenliğine öncelik vermek çok önemlidir.

instagram hesap kurtarma

Instagram hesabınızın ele geçirildiğini düşünüyorsanız hızlı hareket etmeniz zorunludur. Bilgisayar korsanları hesabınız üzerinde ne kadar uzun süre kontrol sahibi olursa, gizliliğinize ve çevrimiçi kişiliğinize yönelik potansiyel zarar da o kadar büyük olur. Bilgisayar korsanları Instagram hesabınızı çalmak için çeşitli yöntemler kullanmaktadır. En sık kullanılan yöntem, sahte telif hakkı bildirimidir.

Instagram, telif hakkı ihlali bulunmayan içerikleri paylaşmanızda hiçbir sorun olmadığını belirtmektedir. Ancak yine de, istemeden de olsa telif hakkı ihlali yapabilirsiniz. Böyle bir durumda Instagram, problemi çözmek için sizinle iletişime geçer. Ancak, sizinle iletişime geçen Instagram çalışanları gibi davranan bilgisayar korsanları da olabilir.

Instagram’da kayıtlı olan e-posta adresinize ya da DM yoluyla size bir hesap çalma linki gönderilir. Linke tıklandığında açılan sayfa, Instagram’ın giriş sayfasıymış gibi görünse de aslında bilgisayar korsanları tarafından sizin kullanıcı adı ve şifrenizi çalmak için tasarlanmış sahte bir sayfadır.

çalınan isntagram hesabı kurtarma

Sayfanın gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu anlayabilmeniz için yapabileceğiniz tek şey, sayfa Url’sinde ilk bakışta fark edilmesi zor olan harf farklılıkları var mı yok mu diye bakmaktır. Hatta hackerlar daha inandırıcı olması için Instagram’ın telif hakkı ihlali ile ilgili S.S.S. sayfalarına bile yönlendirebilir.

Özetle, bilgisayar korsanlarının Instagram hesaplarına erişim sağlamak için kullandığı çok sayıda teknik vardır. Kullanıcılar olarak kendimizi bu tür saldırılara karşı savunmasız bulabiliriz ve hesaplarımızın ele geçirilmesi tehlikesiyle karşı karşıya kalabiliriz.

Son birkaç yılda hesap hırsızlığı vakalarının artması, Instagram’ın Hacked özelliğini yayınlamasına neden oldu. Bu özellik, hesaplarıyla ilgili sorun yaşayan ve desteğe ihtiyaç duyan kullanıcılara yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Instagram hesabım çalındı! Nasıl kurtarabilirim?

instagram hesabım çalındı nasıl kurtarabilirim

Aşağıdaki adımları uygulayın:

 1. Öncelikle Instagram Hacked sayfasına ulaşın.
 2. “Hesabım başkasının eline geçti” seçeneğini işaretleyerek devam edin.
 3. Instagram’ın hesabınızı bulabilmesi için kullanıcı adınızı, kayıtlı telefon numaranızı veya e-posta adresinizi girin.
 4. Girdiğiniz bilgileri doğruladıktan sonra, hesabınızı geri alabilmeniz için bir yol seçin ve ilerleyin.
 5. Telefon numaranıza ya da e-posta adresinize gelen onay kodunu yazın.
 6. Daha sonra e-posta adresinizi ve telefon numaranızı kontrol ederek onaylayın. Eğer bilgileriniz değiştirilmişse, tekrar kendi bilgilerinizi girin.
 7. Telefon numaranıza gelen ikinci doğrulama kodunu da girin ve yeni bir şifre belirleyin.
 8. Yapmanız gerekenler bu kadar!

Instagram hesabınızı çaldırmamak için yapmanız gerekenler

 • Tahmin edilmesi zor bir parola belirleyin.
 • İki adımlı kimlik doğrulamayı (2FA) açın.
 • Telefon numaranız ve e-posta adresinizi güncel tutun.
 • Ücretsiz takipçi artırma gibi web siteleri ve uygulamaları kullanmayın.
 • Ve en önemlisi Instagram size DM göndermez! Instagram görünümlü ya da başka kullanıcı hesaplarından gelen mesajlardaki linklere tıklamayın!
meraklı adam icon

Bilginin herkes için ücretsiz ve ulaşılabilir olmasını hedefleyerek gündelik hayattaki sorulardan bilimsel konulara kadar her konuda yazılar yazıyor.

İçeriği Paylaş:
Scroll to Top