Anasayfa » Yaşam » Ücretsiz Stok Fotoğraf İndirebileceğiniz 10 İnternet Sitesi

Ücretsiz Stok Fotoğraf İndirebileceğiniz 10 İnternet Sitesi

Görsellerin insan psikolojisi üzerinde derin etkileri vardır ve bu etkilerden biri de olağanüstü akılda kalıcı olmalarıdır. Çalışmalar, öğrenme materyallerine görsellerin eklenmesinin akılda kalıcılığı %400’e kadar artırabildiğini ve beynin görüntüleri metinden 60.000 kat daha hızlı işleyebildiğini göstermiştir.

Özellikle eğitimin ilk yıllarında öğretmenler tarafından yaygın olarak kullanılan resimli bilgi kartlarını hatırlayın. Bu yöntemler kullanıldı, çünkü insanların büyük çoğunluğu görseller üzerinden verilen bilgileri daha kolay bir şekilde anlayabiliyordu. Çevremizdeki insanlarda görsellerin eşlik ettiği bilgilerin daha etkili bir şekilde özümsendiği, dolayısıyla uzun süreli hafızada kalma olasılığının arttığı açıkça görülmektedir.

Görsel içeren içerikler daha çok tıklanıyor

Araştırmalar, organik aramadan gelen kullanıcıların %60’ının, ürünlerin görselleri arama sonuçlarında görünen işletmelere tıklama ve onlarla etkileşime geçme eğiliminin daha yüksek olduğunu göstermiştir. Bunun nedeni, web sayfasına giren kullanıcıların yazılardan önce görselleri görmeleridir. Daha kaliteli görsel içerikler, kullanıcıların sitede daha fazla vakit geçirmelerine yardımcı olabilir.

İşte size ücretsiz ve telifsiz fotoğraf bulabileceğiniz siteler:

1. Pixabay

ücretsiz stok fotoğraf siteleri pixabay

Pixabay bünyesinde 4.2 milyondan fazla yüksek kaliteli ücretsiz stok fotoğraf, video ve müzik barındıran bir stok fotoğraf sitesidir. Pazarlamacıların, blogger’ların ve Youtuber’ların çok  işine yarayan stok fotoğraflar sunan Pixabay  aynı zamanda ücretsiz vektörler ve çizimlerde sunuyor.

2. Pexels

pexel stok fotoğraf sitesi

Pexel’de tıpkı Pixabay gibi geniş ücretsiz stok fotoğraf ve video veri tabanına sahip bir sitedir. Üyelik veya atıf şartı olmadan fotoğraf indirip kullanabilirsiniz.

3. Freepik

freepik ücretsiz stok fotoğraf siteleri

Freepik, grafik ve web tasarımcıları tarafından sıklıkla kullanılan yüksek kalitede ücretsiz fotoğraf, illustrasyonlar (çizimler), vektörler ve PSD dosyalarını bulabileceğiniz bir arama motorudur.

4. Unsplash

ücretsiz stok fotoğraf siteleri

3 milyondan fazla yüksek çözünürlüklü fotoğrafların bulunduğu Unsplash, 3D renderlar ve yaratıcı içerikler de sunuyor. Ücretsiz stok fotoğraf sitesi arayanlar için iyi bir alternatif olduğunu söyleyebilirim.

5. Gratisography

Gratisography stok fotoğraf sitesi

Kendisini “internetin en ilginç ücretsiz stok fotoğraf sitesi” olarak tanımlayan Gratisography’de, birbirinden farklı pek bulunmayan, ilk bakışta stok fotoğraf olduğunu anlayamadığınız fotoğraflar bulunuyor. Bu özellikle seçilen koleksiyondan oluşan sitenin tek eksiği ise detaylı arama yapamıyor oluşunuz.

6. Picjumbo

picjumbo stok fotoğraf sitesi

Picjumbo, büyük stok fotoğraf siteleri tarafından fotoğrafları reddedilen 24 yaşındaki bir fotoğrafçı tarafından kurulmuş. Diğer stok fotoğraf sitlerinden farklı olarak çok iyi bir kategorizasyona sahip olan Picjumbo geniş bir veri tabanı da sahip. Ayrıca arama barından anahtar kelimeleri girerek de istediğiniz fotoğrafı bularak ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz.

7. Pikwizard

pikwizard stok fotoğraf

Pikwizard, 1 milyondan fazla fotoğraftan oluşan dikkat çekici bir koleksiyona sahiptir. Yalnızca çok çeşitli ücretsiz stok fotoğraflar sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda kullanıcıların seçtikleri fotoğraflara indirmeden önce metin eklemelerine de olanak tanıyor. Ayrıca site, zahmetsiz düzenlemeyi kolaylaştıran bir tasarım aracı da sağlar.

8. Rawpixel

ücretsiz stok fotoğraf siteleri rawpixel

Özellikle sanatsal içerikli ücretsiz stok fotoğraf arayanlar için çok iyi bir seçenek olan Rawpixel fotoğrafların yanı sıra illüstrasyonlar, PNG formatta görseller ve arka planlar da sunuyor.

9. Stockvault

ücretsiz stok fotoğraf siteleri stockvoult

Mevcut kaynakların hacmi söz konusu olduğunda Unsplash, Stockvault’un iki katı büyüklüğünde olsa da Stockvault hâlâ etkileyici bir ücretsiz stok fotoğraf, duvar kağıdı ve desen yelpazesi sunuyor. Site her gün yeni içeriklerle güncellenmektedir. Ayrıca Stockvault, gezinmeyi ve göz atmayı kolaylaştıran etkili bir arama motoruna ve iyi yapılandırılmış bir kategori sistemine sahiptir.

10. Kaboom Pics

ücretsiz stok fotoğraf siteleri kaboompics

Kaboom Pics,  moda, yiyecek, şehir, manzara ve daha birçok farklı kategoride ücretsiz stok fotoğraflar bulabileceğiniz bir site. Kaboom Pics’i diğerlerinden ayıran özelliği, sitede sıralanan fotoğrafların renk barından seçeceğiniz renge göre sıralanıyor oluşudur.

Bu siteler her ne kadar ücretsiz de olsa, olası problemleri önlemek açısından kullanmadan önce lisans koşullarını incelemenizde ve bu şekilde kullanmanızda yarar olduğunu düşünüyorum.

İçeriği Paylaş:
Scroll to Top