Anasayfa » Yaşam » AFAD uygulaması: Evimin altında fay hattı var mı?

AFAD uygulaması: Evimin altında fay hattı var mı?

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki deprem sonrası bir kez daha ‘’Evimin altından fay hattı geçiyor mu?’’ sorusu sorulmaya başlandı.

AFAD sitesinde bu sorunun cevabını bulabileceğiniz bir uygulama bulunuyor. Direkt buradan ulaşabileceğiniz  ‘’Türkiye Deprem Tehlike Haritası İnteraktif Web Uygulaması’’ sayesinde E-Devlet ile giriş yaparak deprem risk bölgeleri ve fay hatları ile ilgili bilimsel bilgilere ulaşabilirsiniz. Şuan da bulunduğunuz şehirde, oturduğunuz evin altında veya yakınından bir fay hattı geçiyorsa ve eğer imkanınız varsa o evden taşınmanız iyi bir fikir olabilir. Özellikle de yeni ev alacaksanız evi almadan önce bu haritaya bakarak altından fay hattı geçen bir evi almaktan kaçınabilirsiniz.

Türkiye fay hattı haritası

Depremler maalesef Türkiye’nin değişmeyen bir gerçeğidir. Kahramanmaraş depremini gördükten sonra gerçekleşebilecek bir İstanbul depreminin düşüncesi bile çok korkutucu. Ancak sadece İstanbul değil İzmir, Balıkesir ve Hakkari gibi illerimizde de gelecekte bir deprem riski bulunmaktadır. Umarım bu depremden sonra gerekli dersler alınır ve gelecekteki depremler için daha hazırlıklı olunur. Bizde bireyler olarak depremlere karşı hazırlıklı olmalı ve kendi önlemlerimizi almalıyız.

İçeriği Paylaş:
Scroll to Top